hlavní foto
Kategorie: nápoje, hlavní strana

Bylinkový sirup

Bylinkový sirupPravidelně každý začátek léta někde na výletě orvu půl keře bezinek a s nadšením se vrhám do výroby sirupu.

Stejně tak se na bylinkový sirup dá využít jakákoliv bylinka, co vám roste na záhonku, od meduňky přes mátu až třeba po tymián.

Postup na výrobu bylinkového sirupu je trochu jiný, než při tvoření ovocného sirupu, kde se ovoce ve cukrovém rozvaru mixuje. Tento sirup je bylinkami ovoněný (jsou do něj vylouhované).

Dělám od každého druhu jednu až dvě lahve a skladuji je do spotřebení v lednici, aby nezkvasily. Pokud šťávu zavaříte, můžete ji skladovat stejně jako ostatní zavařeniny ve sklepě nebo spíži, po otevření ji zase pro jistotu skladujte v lednici.

Domácí bylinkový sirup

Doba přípravy: 24 hodin, včetně louhování přes noc

Množství: 2 lahve

Suroviny

  • Bylinky – 20 ks květenství (bezinka, pampeliška) nebo 20 stonků s lístky (meduňka, máta)
  • 1,6 l převařené vody
  • 1 kg cukru

Postup

Do vychladlé převařené vody namoč oprané bylinky (vyžeň broučky a zbav pylu – mohl by způsobit alergickou reakci) a nech luhovat v lednici 24 hodin. Poté přeceď šťávu přes sítko, přidej k ní 1 kg cukru a zahřej k varu, dokud se cukr nerozpustí. Odebírej pěnu, která se vytvoří na povrchu a chvíli povař, aby se odpařila voda a sirup se zahustil. Nalij do čistých sklenic, nech vychladit a skladuj v lednici.

V tomto receptu vycházím z čerstvých bylinek, v případě, že máš bylinky sušené, povař je hned na začátku ve vodě, kterou u čerstvých bylin jen převařuješ a dál postupuj stejně jako u bylinek čerstvých.

Dle chuti můžeš přidat do sirupu šťávu z 1-3 citronů.

Co se týče konzerování postupuj stejně jako při přípravě domácího ovocného sirupu.


Děkuji Vám za každý Váš komentář, dělají mi velkou radost!

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Vydáno: 20.4.2018 7:33 | 
Přečteno: 2190x | 
Autor: Admin

Ahoj!

Jsem Šárka a celý život můj život se točí kolem osmileté cácorky Barunky, novorozoňátka Šimonka a dvouletého bulíka Bolta. Spolu s recepty zde sdílím inspiraci na vše, co mě cvrnkne do nosu a uznám za vhodné šířit dál do světa. Vítejte! :)

pinterest

YOUTUBE

INSTAGRAM

PINTEREST