hlavní foto

Jakou výbavu pořídit pro miminko?

Jakou výbavu pořídit pro miminko?V tomto článku se chci zaměřit na výbavu pro miminko v prvním roce života. Třeba pomůže těm z vás, které čekají první miminko a tápou, co vše pořídit a co je třeba zbytečné.

Když srovnám první a druhé těhotenství, tak u prvního jsme začali nakupovat hodně brzy. Sotva jsem měla počuraný test, už jsme letěli vybírat kočárek. U druhého miminka jsme v klidu vše začali nakupovat až ve druhém trimestru. U prvního dítěte jsme kupovali spoustu věcí nových, po zkušenosti, že vše miminku vydrží pár měsíců, už jsem Šimonkovi nakupovala dost věcí z bazaru. No a v neposlední řadě jsme už u druhého miminka právě nekupovali spoustu zbytečností, jako je například teploměr do vody, chůvička nebo třeba slunečník na kočárek.

Oblečení

Přes den nejvíc používáme bodyčka, tepláčky a ponožky, na spaní zase overálky. Body jsou nejlepší koupit taková, aby se dala pohodlně přetáhnout miminku přes hlavu, alespoň u prvních velikostí bych se vyhýbala bodýčkům, které mají u hlavičky druky, ale používala bych spíš zavinovací body nebo takové ty roztahovací. K tomu samozřejmě podle počasí nakupte další vrstvy - mikinky, čepičky apod. Většinu oblečení jsem nakoupila přes Lidl, dost jsme toho taky potom dostali. Doporučuji nekupovat toho ze začátku moc, protože je možné, že se vám kolem porodu začnou scházet věci, ať už onošené od známých, nebo nové jako dárky pro miminko.

Co se týče velikosti, nakoupila jsem jen několik kousků oblečení s velikostí 56, většinu jsem nakoupila číslo 62. Vždycky na děti nakupuji o velikost větší, než aktuálně mají - je to pro ně pohodlnější a déle jim to vydrží.

Krmení

Pokud kojíte, máte po starostech a jídlo pořád u sebe. Pokud nemáte to štěstí a mlíčko není, nebo jednoduše z nějakého důvodu kojit nechcete, budete potřebovat lahvičky. Nám se nejvíc osvědčily lahvičky MAM. Na lahvičku kupujete různé druhy saviček, od č. 1 vhodné pro novorozence, přes č. 2 - od 2 měsíců, a tak dále. Pokud chcete používat dudlík, ten jsme koupili na radu kamarádky také MAM, už rovnou 6+, a ze všech možných dudlíků, co jsme měli, nám vyhovoval a vyhovuje doteď nejvíc. Lahvičky a dudlíky je ze začátku vhodné sterilizovat, na to si můžete pořídit sterilizátor, nebo vše jednoduše vyvařovat v hrnci s vodou. V době, kdy začnete s příkrmy se vám bude určitě hodit jídelní židlička, my osobně ji po chvilkách používáme už od 2 měsíců, protože máme hodně zvědavé miminko, co pořád musí mít přehled o tom, co se děje.

Spaní

Pokud neplánujete spaní miminka u vás v posteli, hodí se pro mrňouska postýlka. Do postýlky potom matrace, polštář s peřinkou, prostěradlo 120 x 60, povlečení 40 x 60, 90 x 120 (případně další náhradní), podložka pod prostěradlo. Určitě využijete 2 - 3 deky, nám se potom taky osvědčila rychlozavinovačka, kojící polštářek, který používáme jak na krmení, tak jako křesílko pro malého, a hnízdečko, ve kterém se miminko cítí jako u maminky v bříšku. Pokud máte větší byt nebo terasu, a chcete na spaní něco mobilního, bude se vám hodit pro miminko kolíbka. Ještě bych určitě zmínila monitor dechu, který jsme si zapůjčili v porodnici - nutný není, ale podle mě určitě za váš klidnější spánek stojí.

Cestování

Co se týče kočárku, sepisovala jsem k němu samostatný článek. Ke kočárku jsme potom pořídili síťku a pláštěnku. V zimních měsících určitě pořídíte fusak do kočárku. V létě se zase hodí kolíček na přichycení pleny na kočár - my používáme na přichycení hračku s klipem. Na spaní mimo domov využijete cestovní postýlku, která se dá použít i doma místo ohrádky, miminko si v ní může bezpečně hrát, zatímco třeba vaříte, nebo si potřebujete odskočit.

Přebalování

Na přebalování si vystačíte s jakoukoliv rovnou plochou (třeba na pračce) a jednorázovými přebalovacími podložkami. Pokud ale chcete fungovat trochu komfortněji, a hodí se vám i kus nábytku, využijete přebalovací stůl a přebalovací podložku. Pokud na to máte energii a čas, ideální je látkování. Já nemám ani jedno a tak jsem se rozhodla jít do jednorázových plen.

Pro začátek jsem koupila pár balení plen z Lídlu. Kdyby vás zajímala spotřeba, tak nám balení 25 plen vydrželo ze začátku tak maximálně dva dny, časem jsem přestala malého přebalovat jak šílená (přece jen pleny garantují pocit sucha až na 12 hodin) a spotřeba se nám o něco snížila. K plenám je potřeba dokoupit vlhčené čistící ubrousky, případně perlan - ten využijete jak na utírání zadečku, tak na koupání. Na mazání zadečku se nám nejvíc osvědčil bepanthen. 

Koupání

Na koupání je potřeba vanička, a to buď už s lehátkem, nebo obyčejná a lehátko dokoupit. Pokud nemáte lehátko, je potřeba, aby alespoň ze začátku koupali miminko dva, jeden ho drží a druhý umývá. Omývat můžete žínkou, perlanem, nebo rukou, jak vám to vyhovuje. Na osušení využijete froté ručníky, minimálně dva, když vám miminko sem tam jeden počurá. Z drogérky si můžete pořídit mýdlo do koupele (nebo koupat v čisté vodě), dětský olej, dětské vatové tyčinky do oušek, vatové čtverečky na soplíky, nůžtičky na nehty a měkký kartáček na vlásky.

Ostatní

Abyste nemuseli pořád prát bodyčka, prostěradla apod, které jsou v jednom kuse od mléka, hodí se látkové pleny. Já jsem si jich pořídila ze začátku asi 10, potom jsem ještě dalších 5 dokupovala, abych nemusela obden prát. Šimon první dva měsíce zvracel skoro po každém jídle obloukem, takže byla spotřeba opravdu veliká. Nedocenitelným se mi v prvních týdnech života Šimonka stalo nosítko, jelikož v šestinedělí byl Šimonek neodložitelné miminko, bříško ho trápilo tak, že si vůbec nemohl lehnout na záda, takže jsme chodili a nosili a on mi spokojeně chrupkal na břichu. Taky jsme nakoupili a dostali pár hraček, na ty můžeme mrknout zase příště v samostatném článku.

Pokud by vás cokoliv zajímalo, klidně pište do komentářů pod článkem, případně se s dalšími podělte o vaše tipy na potřebnou výbavičku.

Oblečení z Lídlu - klik

Lahev MAM - klik

Dudlík MAM - klik

Olej na miminko - klik

Bepanthen - klik


Děkuji Vám za každý Váš komentář, dělají mi velkou radost!

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Vydáno: 30.8.2018 13:37 | 
Přečteno: 151x | 
Autor: Admin

Ahoj!

Jsem Šárka a celý život můj život se točí kolem devítileté cácorky Barunky, miminka Šimonka a tříletého bulíka Bolta. Spolu s recepty zde sdílím inspiraci na vše, co uznám za vhodné šířit dál do světa. Vítejte! :)

pinterest

INSTAGRAM