hlavní foto
Kategorie: hlavní strana

Můj život s rovnátky

Můj život s rovnátkyDnes mám pro vás trošku neobvyklé téma, nicméně by vás mohlo třeba také zajímat. Hodně lidí se mě na něj ptá, tak jsem si říkala, že by nebylo špatné ho shrnout do článku.

Pokud jste někdy v životě zvažovali z jakéhokoliv důvodu nasazení rovnátek, určitě si nejdřív budete hledat informace o tom, co vás vlastně čeká, a co to obnáší. V tomto článku bych s vámi chtěla sdílet moje pocity, to, proč jsem se pro rovnátka rozhodla já a zda bych do toho šla znovu.

Pro nasazení rovnátek jsem se rozhodla jak z estetického důvodu - moje horní špičáky vždy spíš připomínaly upíří zuby, tak ze zdravotního hlediska. Vzhledem k tomu, že mám především přední zuby dost křivé, se mi špatně čistí mezizubní prostory. To, v kombinaci s velkým množstvím zubního kamene, který se mi tvoří, způsobilo, že mi postupem času, i přes veškeré hygienické snahy, vznikla paradentóza. Konzultovala jsem tento problém se zubařkou a ta navrhla ortodontickou léčbu, která by mi ho pomohla vyřešit.

Navštívila jsem tedy ortodentistku a konzultovala s ní možnosti. Zhodnotila léčbu jako možnou a tak začala serie zákroků, které jsem absolvovala.

Kvůli rozjeté paradentoze jsem jako první musela podstoupit paradontickou léčbu, kdy mi několikrát hloubkově odstranili zubní kámen až z poddásní. Tohle bylo to nejhorší, co jsem kdy v souvislosti se zuby zažila (na čištění kamene jsem už dřív byla, ale to nebylo nic ve srovnání s tímhle). Klidně bych šla třikrát rodit, než jít znovu na toto čištění. Po několika čištěních jsem si už dopředu dávala aulin, který mi trošku pomohl otupit bolest. Nicméně to stálo za to, protože od té doby nemám s dásny sebemenší problém. Samozřejmě pokud máte dásně v pořádku, tenhle krok se vás netýká.

Poté došlo na samotnou ortodentickou léčbu. Rozhodla jsem se pro srovnání obou pater zubů. Jako první jsme začaly s horním patrem. Úplně první krok byl nasazení mezizubních gumiček, které mi zubařka dala mezi šestky a sedmičky, aby roztáhla mezizubní prostory a mohla mi nasadit první zámky a oblouk. Nasazení gumiček nebylo bolestivé, zuby jsem měla nějakou dobu citlivější a měla jsem pocit, jako bych měla něco za zuby, ale nic hrozného to nebylo.

Pár dní na to jsem byla nasadit oblouk, který mi měl v první fázi léčby roztáhnout zuby. Tento krok byl také naprosto v pohodě, zuby jsem měla pár dní citlivé, kousala jsem vpředu a zhruba po třech dnech jsem měla zuby úplně v normálu. Na oblouk jsem si musela chvíli zvykat, dostávalo se mi za něj jídlo a brzy jsem pochopila, že jsem na nějakou dobu skončila se žvýkačkami..

Po několika měsících, kdy byly sedmičky natočené do správné polohy, mi zubařka nasadila na horní zuby rovnátka. Jejich nasazení proběhlo naprosto bezproblémově a za dobu, kdy mi zubařka utahovala horní rovnátka, se mi asi dvakrát stalo, že mě pár dní bolely při kousání zuby, většinou jsem ale ani nevěděla, že mi rovnátka utahovala. 

V průběhu léčby jsem musela jít ještě na operaci osmičky, která byla narostlá ve špatném směru, a tak musela ven a zašít do správné polohy, zároveň mi byl přeléčován zub čištěním kanálků.. Všechny tyhle procedury byly naprosto bezbolestné a bezproblémové. Jediné, co mě to stálo, byla spousta času :-) no a i peněz.. všeho všudy mě celková léčba přišla na 15000, z toho 6000 stály "neviditelné" zámky (horní zuby), 4000 kovové (dolní) a zbytek oblouk, oparace a čištění zubního kamene.

Asi po roce léčby mi doktorka nasadila i spodní rovnátka, u těch byl průběh úplně bezproblémový a o dost rychlejší. Už v průběhu léčby byla vidět změna, kterou rovnátka udělala. Bohužel jsem nijak zvlášť nefotila průběh léčby, ale můžete se podívat alespoň na srovnání fotky před léčbou a v průběhu rovnání. Celkově jsem byla neskutečně překvapená, jak moc dokázaly rovnátka upravit pozici zubů. Například u dolních jedniček jsem měla vždy zuby ve skolnu 45 stupňů, a během jedné návštěvy mi je zubařka narovnala do vodorovné polohy- neskutečné.

Do konce léčby mi zbývá ještě asi rok, nicméně už teď hodnotím léčbu jako skvělou a jsem ráda, že jsem do toho šla! Všem rovnátka doporučuji, a to v jakémkoliv věku.

Ze začátku jsem se trochu za nasazená rovnátka styděla.. hlavně proto, jak reagovalo okolí "Ty máš rovnátka?!!" a zírali mi do pusy :-D Zkrátka ne moc ráda vzbuzuji všeobecné nadšení a pozornost. Časem jsem si ale zvykla a už jsem ani neřešila, jestli si jich někdo všiml , nebo ne. Keramické zámky jsou rozhodně méně viditelnější, než kovové, zvažte tedy, jak moc chcete upoutávat pozornost a podle toho se rozhodněte.

Rovnátka mi v ničem nepřekáží a vyjma pár dní po utahování vůbec nevím, že je mám. V době po utahování se jen chvíli vyhýbám kousání tvrdších potravin, protože je pravda, že jsou zuby citlivější. Také se občas stane, že zámek trošku odře dáseň, pro tyto případy vás zubař vybaví voskem, který si dáte na zámek a do druhého dne se vám dáseň zahojí. Jediný diskomfort, na který si musíte zvyknout, je neustále čištění zubů po každém jídle.. ale zvyknete si a pak už nosíte kartáček všude, od práce přes grilovačky po romantické večeře :-D a pokud by někoho z vás zajímalo, jestli se dá s rovnátky... líbat :-) tak dá ;-)


Děkuji Vám za každý Váš komentář, dělají mi velkou radost!

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Vydáno: 22.8.2017 19:41 | 
Přečteno: 499x | 
Autor: Admin

Ahoj!

Jsem Šárka a celý život můj život se točí kolem osmileté cácorky Barunky, novorozoňátka Šimonka a dvouletého bulíka Bolta. Spolu s recepty zde sdílím inspiraci na vše, co mě cvrnkne do nosu a uznám za vhodné šířit dál do světa. Vítejte! :)

pinterest

YOUTUBE

INSTAGRAM

PINTEREST