hlavní foto
Kategorie: hlavní strana

"Držím dietu!"

"Držím dietu!"Taková a podobná hesla vykřikuji, když mi Standa volá z obchodu, jestli má koupit nutellu. Samozřejmě tím mám na mysli to, že nějakou dobu se zase budu snažit nesežrat každý večer pytlík chipsů. Nakonec se smiluji nad zbytkem rodiny a dodávám "Tak ji Barunce kup, ale přede mnou ji schovej!"

Určitě to znáte taky. Důvod hubnout je pořád - v létě do plavek, v zimě zase do plesových šatů.. a v průběhu celého roku do oblečení, které na sebe rvete, modlící se, aby vám v nejvíc nevhodném okamžiku nepraskl zip. A tak jsem vám zde sepsala pár svých tipů z poslední doby, díky kterým se mi přece jen o trochu líp dopíná knoflík u kalhot.

Nefandím žádným zázračným dietám, nebo jídelníčkům typu: vyřadím pečivo / cukr / maso. Nevěřím, že se dá podobná dieta aplikovat na celý život. A jak je známo, i když zhubnete, v okamžiku, kdy se vrátíte k zažitým stravovacím návykům, se vám tělo odmění nejen návratem váhy, ale i nějakým tím kilem navíc.

A tak se spíš snažím o nahrazování nezdravých věcí zdravými a vytvoření celkově zdravějšího životního stylu. Tak třeba bílou mouku nahrazuji špaldovou, cukr sladidly, těstoviny z bílé mouky rýžovými nebo celozrnými těstovinami a podobně.

Co jsem si poslední obou opravdu oblíbila, je tofu! Nevím proč, ale jsou potraviny, kterým hned nepřijdu na chuť. A tofu je jedna z nich. Stávalo se mi, že jsem si koupila tofu, a to mi po čase prošlo v ledničce. Neměla jsem vůbec představu, co s ním. Potom jsem si začala kupovat pomazánky z tofu a ty mi časem tak zachutnaly, že jsem si začala dělat domácí a celkově jsem začala s tofu víc experimentovat.

Moje oblíbená snídaně z tofu

Taky mám hrozně ráda cizrnovou pomazánku, kterou si teda častěji kupuji, většinou se mi nechce vařit s cizrnou, takže ji dělám jen pokud někde natrefím na plechovku s vařenou cizrnou.

Dělejte, že to "smažené" tam nevidíte :-) Je prostě božská!! 

Sem tam se mi podaří i uvařit zdravější oběd do práce, občas to tedy bývají šílené kombinace "co dům dal", ale zatím se to skoro vždy dalo jíst :-) 

Celozrnné těstoviny + tofu na kari

Pokud se už chcete věnovat jídlu trochu důkladněji, není špatné začít sledovat, kolik kalorií do sebe v průběhu dne dostanete a jaký je podíl jednotlivých složek potravin - bílkovin, sacharidů, tuků a vlákniny. Pokud chcete váhu udržet, nebo zhubnout, pomocí jednoduchého vzorečku, který najdete na netu, si spočítáte potřebné podíly. Všechny údaje potom nasypete do appky Kalorické tabulky a můžete si v průběhu dne kontrolovat, kolik jste čeho už snědli. Tabulky není nutné vést dlouho, spíš je to dobré na to, že během týdne zjistíte, čeho máte přebytek a co vám zase chybí, a třeba vás to zase posune někam dál.

Tak třeba já zjistila, že mám nedostatek bílkovin, a tak jsem si pořídila na radu kolegyňky Terky protein - dávám si ho do smoothies nebo bílého jogurtu, a je fakt výborný, nechutná uměle a fakt nádherně voní!

Další kolegyňka Peťa zase z tabulek zjistila, že jí chybí vláknina. Tu jsme si nakonec koupily obě, a i když ráno v kuchyňce děláme u jejího pití dost prazvláštní obličeje, musím říct, že vůbec není špatná, nahradí celou jednu svačinu, a přitom neobsahuje vůbec žádné kalorie.

Tabulky mají taky docela dobrý psychologický efekt, jakmile večer vidíte, že už přešviháváte svůj denní příjem, dáte si dvacet minut posilování a jste z červených číslech zase v zelených. Máte zkrátka nad sebou takový bič.

No a nebyl by to zdravý životní styl, kdyby chyběl pohyb. Obzvlášť my, co trávíme svůj pracovní den v kanceláři, bychom měli myslet na to, že tělo nebude moc rádo, když budeme dvě třetiny dne sedět a zbytek dne proležíme u televize. Já jsem si prázdniny užívala naplno s rodinou, využívali jsme hezkého počasí a jezdili na kole, chodili s pejskem na procházky, a tak jsem měla i docela dost pohybu, nicméně plánuji se od září zase pořádně rozhýbat, a trošku nakopnout metabolismus. Zvažuji TRX  a nějaké další pravidelné cvičení. Léto je sice za námi, ale na krk už dýchá plesová sezona, a tak není čas ztrácet čas! :-D

No a teď jdu se jdu podívat, kam manžel schoval tu nutellu.. 


Děkuji Vám za každý Váš komentář, dělají mi velkou radost!

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Vydáno: 1.9.2017 19:21 | 
Přečteno: 299x | 
Autor: Admin

Ahoj!

Jsem Šárka a celý život můj život se točí kolem osmileté cácorky Barunky, novorozoňátka Šimonka a dvouletého bulíka Bolta. Spolu s recepty zde sdílím inspiraci na vše, co mě cvrnkne do nosu a uznám za vhodné šířit dál do světa. Vítejte! :)

pinterest

YOUTUBE

INSTAGRAM

PINTEREST