hlavní foto
Kategorie: PRO DĚTI A MÁMY, hlavní strana

Co cvičit v těhotenství

Co cvičit v těhotenstvíDnes mám článek pro ty z vás, kterým v nejbližší době povyroste bříško a ne vlivem čokolády. I když ta při jeho růstu sehraje určitě taky velkou roli..:))

Jsem ten typ, co se hýbe hlavně proto, aby nenarostl do gigantických rozměrů. Upřímně, sport a pohyb s rodinou typu v létě kolo v zimě lyže mě baví, ale ten, u kterého ze mě leje, dělám ne proto, že by mě to až tak bavilo, ale proto, že chci stále nakupovat stejnou velikost oblečení.

Těhotenství není období určené pro redukční sporty, každopádně to není ani období, kdy by člověk musel sedět doma na zadku. Na netu určitě najdete spoustu článků s tipy, jaké sporty jsou a nejsou vhodné v těhotenství. Já vám zde chci vypsat ty, které sedí mně a díky kterým se udržuji i v těhotenství v kondici.

Chůze

Naprostý základ všeho - obyčejná chůze. Chodíme hlavně na procházky s pejskem, ale snažím se i víc hýbat přes den, když jsem v práci, aspoň jednou za hodinu se zvednu a jdu se na chvíli projít. 

Plavání

Prakticky od začátku těhotenství chodím plavat. Určitě se nejedná o žádné kondiční plavání, jezdím s dcerkou, a tak prostě mezi sledováním jejích šipek a házením kroužků do vody udělám v době, kdy vyběhne a sjede tobogán, pár temp. Hodně maminek se obává bazénů z důvodu zvýšeného rizika infekce. Podle mě je škoda se právě plavání vyhýbat, protože je to jedna z aktivit, která miminku i vám skvěle prospívá. Osobně problém se zvýšeným rizikem infekce řeším pomocí menstruačního kalíšku, který krom jeho původního účelu i na tohle funguje perfektně. 

Kurzy cvičení pro těhotné

I v menších městech určitě najdete nějakou lekci, kam můžete docházet ke zkušené porodní asistentce na cvičení. Nejen, že si zacvičíte cviky, které vám v těhotenství pomůžou od všelijakých potíží, ale seznámíte se zde i s dalšími maminkami, se kterými můžete sdílet všechny své pocity a třeba si mezi nimi i najdete fajn kamarádky.

Joga pro těhotné

Stejně tak fungují i kurzy jogy pro těhotné pod vedením zkušené lektorky. Krom zlepšení fyzické kondice vzpruží i tu psychickou, což se v těhotenství hodí, hormony s námi docela mlátí a občas jsme schopné se rozbrečet i nad dřezem plným špinavého nádobí.

Cvičení doma

Pokud máte problémy s konkrétní oblastí - například s kyčlemi nebo bedry, na youtube najdete spoustu videí, která jsou cílená přímo na problémové partie. 

Nevhodné sporty v těhotenství?

Na začátku těhotenství jsem chodila s Barunkou bruslit, což je trošku rozporuplný sport, někdo mi to vymlouval s tím, že bych mohla spadnout a mohl by nastat nějaký problém, no já jsem chodila, ale nejsem úplně nezkušený bruslař, takže jsem si věřila, že padat nebudu a i tak jsem jezdila pomalu a opatrně.

Čemu jsem se vyhla úplně bylo lyžování, protože tam takovou jistotu nemám, zaprvé jsem měla obavu, aby mě někdo na svahu nesrazil, a pak jsem měla časem už i na procházkách docela praktický problém, a to - co na sebe. Do zimního lyžařského oblečení bych se už ve čtvrtém měsíci ani při nejlepší vůli nenarvala.

Kolo v zimě nehrozilo, ale asi bych na něj taky nešla, už jen ta komická představa, jak jedu na kole s tím pupkem.. no a potom to napínání břišních svalů asi taky nebude to pravé.

Posilování a celkově workouty šly taky mimo mě. Sice jsem viděla pár videí na workouty pro těhotné, ale nějak mi to nepřišlo ani nutné, zrovna v tomhle období makat na pevném zadku - na to bude ještě spousta času po porodu.

Co je ideální sport v těhotenství pro vás?

Říká se, že v těhotenství můžete ve snížené míře dělat ty sporty, kterým jste se věnovaly před těhotenstvím. Myslím, že tohle je hodně individuální, mně třeba nedělalo vůbec dobře běhání, i když jsem dřív běhala. Nejlepší je asi řídit se svým tělem a pocity a vsadit na to, co vám prospívá a naopak se vyhýbat sportům, které vám způsobují nějaké potíže. V každém případě přiměřený pohyb v těhotenství není vůbec na škodu a určitě prospěje jak vám, tak miminku.

Co vy a sporty v těhotenství? Jakým aktivitám jste se v těhotenství věnovaly a jakým naopak vyhýbaly vy? 


Děkuji Vám za každý Váš komentář, dělají mi velkou radost!

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Vydáno: 4.3.2018 20:24 | 
Přečteno: 156x | 
Autor: Admin

Ahoj!

Jsem Šárka a celý život můj život se točí kolem osmileté cácorky Barunky, novorozoňátka Šimonka a dvouletého bulíka Bolta. Spolu s recepty zde sdílím inspiraci na vše, co mě cvrnkne do nosu a uznám za vhodné šířit dál do světa. Vítejte! :)

pinterest

YOUTUBE

INSTAGRAM

PINTEREST